Yüz Germe Ameliyatı

Face Lift / Yüz Germe Ameliyatı İstanbul Neo Estetik

Yüz Germe Ameliyatı (Face Lift)

Yıllar içerisinde yer çekimi ve zamana bağlı olarak yüzümüzde birtakım değişiklikler meydana gelir. Yüzdeki dolgunluk gençliğin bir belirtisidir ve yine genç kişilerin yüzünde kırışıklık bulunmaz. Yüzümüzdeki yağ dokusu azalır ve aşağıya doğru kayar, mimik çizgileri derinleşir, deri elastikiyetini kaybeder ve sarkmalar meydana gelir. Elmacık kemikleri üzerinde bulunan yağ dokusunun aşağıya kayması sonrasında göz altında çöküklük ve yanak dudak bileşkesinde (nazolabial oluk) derinleşme oluşur. Bu değişikliklere genellikle boyun bölgesinde ki değişiklikler de eklenir ve yaşlı bir yüz görüntüsü ortaya çıkar. Yüz germe ameliyatı ile zaman içerisinde meydana gelen bu değişikliklerin geriye döndürülmesi amaçlanmaktadır.

Yüz germe ameliyatın İngilizcesi “Face Lift” olup Türkçe tam karşılığı yüz kaldırmadır. Bu ameliyatta temel hedefler; sarkmış derinin gerginleştirilmesi, fazla olan derinin atılması ve aşağıya doğru kaymış olan yumuşak dokunun uygun vektörel açılarla tekrardan yukarıya doğru çekilmesidir. Bazı kişilerin yüzündeki ciddi miktarda azalan yumuşak dokunun daha dolgun yüz hattı elde edilmesi amacıyla yağ dokusu kullanılarak takviye edilmesi de artık yüz germe ameliyatının bir bileşeni olmuştur. Göz altında bulunan çukurlukların yüz germe işlemi sonrası tam olarak doldurulamaması gibi durumlarda, yağ dolgusu yüzün daha genç görünmesine önemli bir katkı sağlar.

Yüz Gençleştirme Ameliyatı Nasıl yapılır?

Klasik yüz germe ameliyatında kulak üstünde saçlı derinin içinden başlayıp aşağı doğrı kulak önünden devam edip daha sonra kulak arkasına geçen bir kesi yapılır. Bu kesi bölgesinden yüz derisi kaldırılır. Daha sonra yüzdeki SMAS denen anatomik yapı kesilip yukarıya çekilip tekrardan dikilir ya da kesilmeden kendi üstünde katlanıp dikilir. SMAS’a yapılan bu müdahalelerin yüz germe ameliyatı sonucunu daha başarılı yaptığı ve etki süresini uzattığı yönünde görüşler olsa bile bunda tüm plastik cerrahların fikir birliğinde olduğu söylenemez.

Yukarıda anlatılan klasik yüz germe ameliyatının modifiye edilen şekilleri (orta yüz germe, high-smas, genişletilmiş high smas …) uygulanmakta olup bunlar hastanın ihtiyacına göre doktor tarafından değerlendirilmektedir.

Yüz germe ameliyatı kaç saat sürer ve olası komplikasyonları nelerdir?

Yüz germe ameliyatları göreceli uzun süren ameliyatlardır ve yapılacak cerrahi işlemin özelliğine göre ortalama 4 saat sürer. En korkulan komplikasyonu yüzdeki mimik kaslarının hareketini sağlayan ve Nervus Facialis adı verilen motor sinirin hasar görmesidir. Bu durumda yüz kaslarının kısmi hareket kaybı olabilir ancak hastaların çoğunda bu durum geçici bir nöropraksiden (sinirin geçici olarak işlevsiz kalması gibi düşünülebilir) kaynaklanır ve zaman içerisinde toparlanır.

Çok sigara içen kişilerde dikiş yerlerinde açılma çoğu estetik ameliyatta olduğu gibi yüz germe ameliyatında da karşımıza çıkabilir.

Bir diğer komplikasyon ameliyat sahasında kan birikmesi (hematom) olayıdır. Yüzün inanılmaz derecede zengin bir damarsal ağı bulunmakta olup ameliyat esnasında kanayan damarların ucu yakılarak ameliyata devam edilir. Bazen hasta anesteziden eforla uyanır, ya da ameliyat sonrası ani kan basıncı yükselmesi, öksürme hapşırma ya da bir yere çarpma gibi sebeplerden dolayı bu damarlarda açılma meydana gelir. Bu durumda kan sızıntı şeklinde yayılır ve deri altında birikir. Eğer erken fark edilerek baskı yoluyla sızıntı önlenirse ve ameliyat esnasında takılan dren sızan kanı toplamada yeterli kalırsa herhangi ek müdahaleye gerek duyulmaz. Bazı olgularda ise cerrahi alanın açılması biriken kanın boşaltılması ve kanama kontrolü yapılarak kan sızan damarın bulunup tekrardan yakılması gerekebilir.

Yüz germe ameliyatından sonra ne kadar gençleşirim?

Bu soruya her kişi için standart bir cevap vermek mümkün değildir. Kişinin yaşı, yüzdeki deformasyon ve uygulanacak tekniğe bağlı olarak kazanımlar değişecektir. Bununla beraber 60 yaş civarı ameliyat olacak hastalarımız kendilerini 10-15 yaş daha genç hissettiklerini ifade etmektedirler.

Yüz germe ameliyatı kaç yaşında yapılabilir?

En sık yüz germe ameliyatı olan kişiler 55 yaş üstü kadınlardır ancak yaş ile uyumsuz bir şekilde yüzde sarkma olan hastalarda otuzlu yaşların sonuna doğru orta yüz germe ameliyatına aday olmaktadırlar. Erken yaşta ameliyat olmayı düşünen hastalar bu ameliyattan elde etmek istedikleri kazanımlarını doktorları ile açıkça paylaşmalı ve doktorlarının anlattıklarını iyi anlamalıdır. Karşılıklı olarak hasta-doktor birbirini iyi ifade edip anladıklarında daha erken ameliyat olma hususunda herhangi bir engel yoktur.

Yüz germe sonrası toparlanma süreci nasıl olmaktadır?

Ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalınır ve ortalama toparlanma süreci 7-10 gün arasındadır.


ANAHTAR KELİMELER yüz germe ameliyatı istanbul, yüz germe, face lift, yüz kaldırma, yüz gençleştirme