Facebook Pixel

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Blefaroplasti - Göz Kapağı Ameliyatı İstanbul Neo Estetik

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) ve Ameliyatı

Göz çevresi, yaşlanmaya ait belirtilerin hemen her zaman ilk fark edildiği alandır. Zamanla göz kapağı derisinde fazlalık, üst göz kapağında düşüklük, göz etrafında kırışıklıklar (kaz ayaklarının belirginleşmesi), alt göz kapağında torbalanmalar meydana gelir. Üst göz kapağındaki sarkmanın aşırı fazla olduğu durumlarda kişiler gözlerini açmakta zorlanabilir ve alın kaşlarını fazlaca kullanarak bu durumu dengelemeye çalışırlar. Alın kaslarının fazla çalışması nedeniyle zaman içinde alında derin kırışıklıklar meydana gelir. Yine üst göz kapağındaki fazla deri sebebiyle görme alanı kısıtlanarak günlük yaşantıda zorluklar meydana getirir. Alt göz kapağında oluşan torbalanmalar göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ilgi alanına girer. Malar (elmacık kamiği) yağ yastıkçıklarının zamanla aşağıya doğru inmesi sebebiyle alt göz kapağı ile elmacık kemiği arasında uzanan bir oluk meydana gelebilir. Alt göz kapağındaki gevşekliğin sıkılaştırılması, torbanın alınması ve gereken durumlarda çöküklüğün doldurulması çok daha genç bir görüntü elde edilmesini sağlayacaktır.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Göz kapağı estetiği lokal anestezi yani bölgesel uyuşturmayla rahatlıkla yapılabilir. Lokal anestezi ile ameliyat yapılan kişilerde gerekli olan durumlarda sedasyon (sakinleştirici ilaç verme) takviyesi fayda sağlanır. Eğer ameliyat olacak kişiler lokal anestezi ile ameliyat olmaktan korkuyorlarsa genel anestezi yani tam uyutma ile de operasyon gerçekleştirilebilir.

Göz kapağı estetiği (blefaroplasti) ameliyatı ne kadar sürer?

Daha sık yapılan üst göz kapağı estetiği ortalama 45 dakika kadar sürmektedir. Alt göz kapağı estetiği de benzer sürede tamamlanır.

Aynı gün eve dönebilir miyim?

Lokal anestezi ile operasyon yapılırsa ameliyat sonrası hasta taburcu edilebilir. Genel anestezi alan hastalar ise ameliyat sonrası altı saat geçtikten sonra taburcu edilirler.

Blefaroplasti ameliyatı sonrası morluk ve şişme olur mu?

Göz kapağı derisi oldukça incedir ve ameliyat sonrası morarma ve şişlik kaçınılmazdır. Ameliyat esnasında kanama kontrolü titizlikle yapılır ve ameliyat sonrasında buz uygulamasına dikkat edilirse morluk ve şişlik en az seviyede meydana gelir. Yine ameliyat sonrası verilecek kremler morluk ve şişliğin daha çabuk geçmesine yardımcı olur.

Blefaroplasti ameliyatında dikiş atılıyor mu ve iz kalır mı?

Göz kapağı ameliyatlarında torbalanmaya neden olan yağ yastıkçıklarının atılması ve fazla derinin atılması için kesi yapılmaktadır. Üst göz kapağı ameliyatlarında fazla derinin atılması neredeyse standart bir aşamayken, alt göz kapağında fazla deri atılması iyi değerlendirilmelidir çünkü hareketsiz olan alt göz kapağında çekme olması sonrasında gözüm açık kalması olabilir.

Yapılan bu kesiler daha sonra dikiş atılmak suretiyle kapatılır. Bu dikişler 5-7 gün sonrasında alınırlar. Göz kapağı derisi oldukça ince olduğu ve dikişler uygun yerde konumlandırıldığı için izler fazla belli olmazlar.


ANAHTAR KELİMELER: göz kapağı estetiği istanbul, blefaroplasti istanbul, göz kapağı ameliyatı, blefaroplasti ameliyatı, gözkapağı estetiği, gözkapağı ameliyatı