Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Otoplasti - Kepçe Kulak Ameliyatı İstanbul Neo Estetik

Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Kepçe kulak, doğumsal bir anomali olup kafa ile kulak arasındaki açının fazla olması ve buna bağlı olarak kulağın belirgin olmasını tarif eder.  Bazı hastalarda, kulak kepçeliğinin esas nedeni  kıkırdak yapının aşırı yüksekliğidir ve cerrahi sonucun başarılı olması için kıkırdak dokunun da kısmen çıkartılması gerekir. Yine kepçe kulak hastalarında kulak kıvrımlarının belirginliği de azalmıştır ve kepçe kulak ameliyatı bu silikleşen kulak kıvrımlarının tekrardan oluşturulmasını da amaçlar.

Kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Kepçe kulaklı çocukların psikolojik travmaya maruz kalmaması için okul öncesi dönemde ameliyat olmasını şiddetle öneriyoruz. Çocuklar çok tatlıdır ama aynı zamanda çokta acımasızdır. Çevresinde gördükleri kusurları hemen fark ederler ve bunları eğlenmek amacıyla kullanırlar. Empati duyguları yeterince gelişmediği için arkadaşlarının kusurları ile alay ederken bunun karşı tarafı üzdüğünü çokta fark etmezler. İlk 6 yaşta kulak gelişimi büyük ölçüde tamamlanıp erişkin dönemindeki boyutlarına ulaştığı için ameliyat olma konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Genellikle 16 yaş üstü hastalarda işlem lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilirken daha genç yaş ve çocukluk döneminde genel anestezi ile ameliyat yapılmasını tercih ediyoruz.

Ameliyat tekniği hakkında bilgi verir misiniz?

Kulak arkasından eliptik şekilli bir deri çıkartıldıktan sonra kıkırdak zarı (perikondrium) sıyrılarak kulak kıkırdağı ortaya konur. Kulak kıkırdağının farklı kısımları arasına ve kulak kıkırdağından kafatasına atılan dikişlerle kulağın kafaya yaklaşmasını sağlanır. Kulak kıkırdağın yüksek olması durumunda kulağı yatırmak için kısmi kıkırdak dokusu çıkartılır. Sert kıkırdağa sahip kulaklarda kulağın açılmasını engellemek amacıyla yine kıkırdağın belli noktalarda törpülenerek ya da çizik atılarak yumuşatılması önemlidir.

Kıkırdak hafızası nedir?

Kıkırdağın ameliyat sonrası eski haline dönme isteğidir. Bu istek çok güçlü olursa kulakta açılma meydana gelir. Kıkırdak hafızasını zayıflatmak demek kıkırdağı şekillendirirken onun gerilimini ve dayanıklılığını kırmak için kıkırdak yüzeyine çizikler atılması ya da törpüleme benzeri müdahalelerde bulunulmasıdır. Kıkırdak çıkartılması da gerilimi azaltarak ameliyat sonrası uzun dönemde kulağın eski şekline dönmesini engelleyecektir.

Ameliyat Sonrası Süreçte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrası ilk zamanlarda kulağın yeni şeklinin korunması için dikişlerin zorlanmaması gerekir. Hemen ameliyat sonrası takılan alın bandı kepçe kulak ameliyatının olmazsa olmazıdır. Alın bandı kulaktaki sızıntı şeklindeki kanamanın baskılanması,  ameliyat sonrası şişliğin daha az olması ve iyileşmesi süresince kulağın şeklinin sabit kalmasını sağlar. İlk üç hafta sürekli kullanılan alın bandı takip eden üç hafta sadece geceleri kullanılır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası çok ciddi bir ağrı olur mu?

Otoplasti sonrasında sızı şeklinde bir ağrı olması normalken zonklayıcı ve şiddetli bir ağrı kulakta hematom dediğimiz kan birikmesini düşündürür. Bu acil müdahale gerektiren bir durum olup doktorunuza hemen haber vermenizi gerektirir. Hematom olmayan hastalarda ameliyat sonrası verilen ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası pansuman yapılması önemli midir?

Evet, kesinlikle çok ama çok önemlidir. Kepçe kulak ameliyatının en korkulan komplikasyonu kondrit dediğimiz kıkırdak enfeksiyonudur. Kondritin tedavisi hem çok zordur hem de tedavi tamamlanana kadar kulakta kalıcı şekil bozukluğu yapma ihtimali de fazladır.

Ameliyatı takip eden ilk günlerde, günlük pansuman yapılması şart olmasa da olası bir enfeksiyondan korunmada tedbir amaçlı çok faydalı olacaktır. Takip eden dönemde ameliyat sonrası 2-3 hafta tamamlanana kadar antibiyotikli pomad sürülmesi yeterli olacaktır.

Ameliyat sonrası dikiş alınması var mı?

Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur.

Ameliyat sonrası ne zaman banyo yapabilirim?

Cerrahi işlemden 3 gün sonra banyo yapılabilir.

Kulak şekli tam olarak ne zaman oturur?

Kepçe kulak ameliyatında esneme payı göz önüne alınarak kulak kafa tasına oldukça yaklaştırılır. Tüm ameliyatlarda bir miktar açılma olmaktadır. Kulak nihai şeklini 1 yıl içine alır ve bu süreç sonrası eski haline dönmeyen kulaklarda tekrardan açılma olmaz.


ANAHTAR KELİMELER: kepçe kulak ameliyatı istanbul, otoplasti istanbul, kulak küçültme, büyük kulak, kulak estetiği, kulak kepçeliği