Popo Büyütme Ameliyatı

Kalça - Popo Büyütme Ameliyatı İstanbul Neo Estetik (BBL - Brasilian Butt Lift)

Kalça - Popo Büyütme Ameliyatı (BBL - Brasilian Butt Lift)

Son on yılda birçok ünlü televizyon ya da müzik yıldızının sahip oldukları dolgun kalçalarla öne çıkması, popo büyütme ameliyatı‘nın popülerleşmesine neden olmuştur. Her ne kadar bazı kişiler için aşırı büyük popo ve kalçalar itici de olsa, kıvrımlı ve dolgun hatlar feminenliğin ve seksiliğin önemli bir parçası olarak görünmeye başlanmıştır.

Aşırı düz ve sarkık olan bir popo giyilen pantolon ya da eteğin güzel durmaması gibi birtakım sorunlara yol açmaktadır. Bu kişilerin popo büyütme ameliyatı sonrası kendini daha iyi hissettikleri, istedikleri kıyafetleri daha özgürce giydikleri ve özgüvenlerinin yükseldiği hastalarımızdan sıkça duyduğumuz ifadelerdir.

Popo büyütmede hangi teknikler kullanılır?

Günümüzde cerrahlar tarafından popo büyütme için kişinin kendi yağ dokusu ya da silikon implantlar kullanılır. Her iki tekniğin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Otolog yağ (kişinin kendi yağ dokusu) ile yapılan popo büyütme işleminde fazla yağ birikimi olan karın, bacak, sırt gibi bölgelerden liposakşın yöntemiyle yağ alınır. Çoğu cerrah yağ alma bölgesi olarak bel ve karın bölgesini seçerek; popo ve kalçaları büyütürken beli de inceltmeyi amaçlarlar. Karın ve belin incelmesi, popo büyütme ameliyatıyla elde edilen görüntünün daha da güzel olmasını sağlar.

Silikon implantlar estetik cerrahi de uzun süredir meme büyütme ameliyatlarında kullanılmaktadır. Popo büyütme ameliyatlarında kullanıla silikonlar, meme büyütme ameliyatı için kullanılan silikon implantlara benzer yapıdadır. Bu silikonlar cilt altı yağ dokusu ya da popo kaslarının altına yerleştirilir.

Her iki teknik kombine edilerek popo büyütme ameliyatı yapılabilir. Popoya yağ vermek suretiyle yağ dokusu kalınlığı artar ve bu popoya yerleştirilen silikonların dokunmayla hissedilmesini ve görünürlüğünü azaltır. Yağ enjeksiyonu ve implantın beraber kullanılmasıyla daha fazla hacim artışı sağlanır.

Her iki yöntemin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Yağ dolgusu ile popo büyütmenin başlıca avantajları kişinin kendisine ait olan bir dokunun kullanılması, alerjik reaksiyon riskinin olmaması, daha yumuşak ve doğal olması, silikon implantlarda olduğu gibi hissedilebilir olmamasıdır. Ancak verilen yağ dokusunun zamanla belli bir miktarının erimesi, aşırı yağ verme sonrası yağ nekrozu denen yağ dokunun vücut tarafından sindirilirken kızarıklık ve ateşe neden olması tekniğin başlıca dezavantajlarıdır. Yine yağ dokusunun vücudun farklı yerlerinden alınması sebebiyle cerrahi alanın genişlemesi ve ameliyat süresinin göreceli daha uzun olması da silikonla popo büyütmeye göre diğer dezavantajlardır.

Silikon ile popo büyütmede çatal bölgesinden kesi yapılarak protez yerleştirilir ki, ki bu tarz bir kesi yağ dolgusunda gerekmemektedir. Silikonların zamanla belirgin hale gelebilmesi ya da yer değiştirmesi iyi bir cerrahi planlama ile oldukça az görülse de risk tamamen sıfırlanamamaktadır. Bununla beraber vücuda yabancı bir cisim olan silikon implantlarda ameliyat sonrası enfeksiyon gelişimi oldukça nadirdir. Ancak silikonların yağ dokusu ile popo büyütme yöntemiyle kıyaslandığında en önemli avantajı, zamanla hacim kaybına uğramadığı için öngörülebilir hacim artışı devamlılığıdır.

Popoya yağ verilmesi sonrası uzun dönemde yağlar tamamen erir mi?

Yağ verilmesi sonrası ilk 3 ayda yağ dokusunda bir miktar erime olur. Bu sigara içmeyen kişilerde %30’lara kadar olabilirken sigara içenlerde bu oran daha fazladır. Üç aylık süre sonrasında yaşayan yağ dokusu artık orada varlığını sürdürür ve erimeden yaşar.

Popo büyütme ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Ameliyat sonrası ilk birkaç hafta sırt üstü yatılmaması, oturulmaması oldukça önemlidir. Popo üstüne oturmaktan kaçınılmalı ve ağırlık verilmemelidir. Doktorunuz tarafından size korse önerilmişse istenilen sürelerde korse takılması düzgün yüzeyli bir iyileşme için önemlidir.


ANAHTAR KELİMELER: popo büyütme ameliyatı istanbul, kalça büyütme, brezilya poposu, brezilya kalçası, brasilian butt lift