Facebook Pixel

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs - Meme Küçültme Ameliyatı İstanbul Neo Estetik

Göğüs - Meme Küçültme Ameliyatı

Kadınlarda dişilik ve seksapelliğin en önemli sembollerinden biri göğüslerdir. Her kadın dik, dolgun ve ideal ölçülerde memeye sahip olmak ister. Meme gelişimi, ergenlik döneminin başladığını gösteren fizyolojik bir olaydır ve normal kabul edilen büyüklüğe geldiğinde bu gelişme sonlanır. Ancak bazı kişilerde hormon duyarlılığı, genetik özellikler, endokrin bozukluklar gibi etkenlere bağlı olarak gigantomasti denilen aşırı büyük memeler ortaya çıkar. Meme küçültme ameliyatı, aşırı büyüyen memelerin normal bir forma kavuşturulmasında iyi ve etkili bir çözümdür.

Büyük göğüsler ergenlik döneminden itibaren ciddi aktivite kısıtlanmasına ve özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlara neden olur. Zaman ilerledikçe aşırı ağır olan göğüsler nedeniyle omuzlarda ağrı ve çöküklük, kollarda uyuşma, omurgada şekil bozukluğu, göğüslerin arası ve altında kızarıklık, pişik ve yanma gibi şikayetler ortaya çıkar. Meme küçültmenin cerrahi müdahale dışında başka bir yolu olmadığından vakit kaybedilmeden ameliyatla fazla göğüs dokularının çıkartılması gerekir.

Kaç yaşından itibaren meme küçültme ameliyatı yapılır?

Fizyolojik gelişimin tamamlanması ile beraber ki bu 17-18 yaş civarına denk gelir, meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Ancak hormon bozukluğuna bağlı aşırı büyük memesi olan kızlarda daha erken dönemlerde de ameliyat yapılabilir.

Daha önce evlenmemiş bekar kişiler meme küçültme ameliyatı olabilir mi?

Bekar genç kızların meme küçültme ameliyatı olmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Hatta sosyal hayattan kendi izole eden, eğitim ve meslek hayatında kendisini geriye çekmeye sebep olan büyük göğüslü genç kızlarımızın erkenden ameliyat olmasında ciddi faydalar olmaktadır. Bu ameliyatın evlenip çocuk sahibi olduktan sonra yapılması gerektiği doğru bir bilgi değildir.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra süt verilir mi?

Meme küçültme ameliyatında, pedikül olarak adlandırdığımız ve meme başını besleyecek olan doku sağlam bırakılarak kalan fazla meme dokusu çıkartılır. Süt bezlerinin bir kısmı çıkarılan fazla meme dokusu içinde kalırken, geride kalan süt bezlerinin bir kısmının da meme başına açılması engellenmiş olur. Özetle meme küçültme ameliyatı sonrası normalde doğum sonrası verilecek olan süt miktarında ciddi bir azalma meydana gelmekte, ancak annelik duygusunu tatmin edecek miktarda o süt verme gerçekleşmektedir.

Ameliyat sonrası iz kalır mı?

Bu sorunun tartışmasız ve net cevabı evettir çünkü meme küçültme ameliyatlarında fazla meme dokusu kesilerek çıkartılır ve kalan meme dokusu tekrardan dikişlerle birbirine dikilir. İnsan vücudunda meydana gelen her kesi iz ile iyileşir. Bu durum tüm cerrahi ameliyatlar için geçerlidir. Vücudun bir yerinde deride tam kat kesilme olursa muhakkak suretle iz kalarak iyileşme olur.

İz konusunda esas bilinmeyen ise izin ne kadar belirgin olacağıdır. Kişinin genetik özelliklerine, deri tipine, kullanılan dikiş özellikleri ve dikiş tekniğine bağlı olarak geride kalan izin belirginliği değişecektir. Aynı dikiş materyali ve tekniği kullanarak aynı cerrah tarafından dikilen farklı göğüslerde farklı belirginlikte iz kalması da bu durumlarla açıklanabilir.

Ameliyat sonrası iz azaltıcı krem kullanmalı mıyım?

Dikiş izinin daha az belirgin olmasını sağlamak için kullanılan ve çoğu silikon bazlı olan farklı markalarda iz azaltıcı kremler bulunmaktadır. İz azaltıcı kremlerin dikişlerin kaynamasını takiben (ortalama ameliyattan 2 hafta sonra) ve en az 6 ay süreyle kullanılması gerekir.

Ameliyatla ilgili bilinmesi gerekenler

** Ameliyat ortalama 3-3,5 saat sürer ve bir gece hastanede kalınır.

** Ağrısız bir ameliyat değildir ancak hastanede verilen güçlü ağrı kesicilerle en çok ağrı hissedilecek ilk geceyi rahat geçirirsiniz.

** Ameliyatta takılan ve içerde birikecek kanı dışarıya toplayan drenler genelde ertesi gün çekilir.

** İki-üç gün içinde gündelik işlerinizi rahatlıkla yapar hale gelirsiniz; 5-7 gün arasında iş hayatına dönersiniz.

** Drenler çekildikten 3 gün sonra banyo yapılabilir.

** Göğüslerin şekil alması devam ettiğinden ameliyat sonrası 1,5 ay cerrahi sütyenler giyilmesi oldukça önemlidir.


ANAHTAR KELİMELER: meme küçültme ameliyatı istanbul, istanbul meme küçültmememe büyüklüğü, göğüsler neden büyür, meme ameliyatı emzirme, meme küçültme cerrahisi, sarkık meme