Jinekomasti Ameliyatı (Erkekte Meme Büyümesi)

Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti) ve Erkek Meme Küçültme Ameliyatı İstanbul Neo Estetik

Erkekte Meme Büyümesi ve Meme Küçültme Ameliyatı (Jinekomasti)

Jinekomasti, erkekte meme dokusunun normalden fazla büyümesi olarak tarif edilebilir. Olguların %90’ndan fazlasında erkekte meme büyümesine  bir sebep bulunmaz ve idiopatik jinekomasti olarak adlandırılır. Bununla beraber geniş spektrumdaki farklı ilaçlar, bazı kanser türleri, hormon bozuklukları, dışarıdan alına besin takviyeleri, besin yolu ile geçen bazı hormonal yapıdaki maddeler jinekomastiye neden olabilmektedir. Jinekomasti ameliyatı denilerek erkek memesi küçültme ameliyatı kastedilir.

Jinekomastisi olan kişiler ameliyatı ne zaman düşünmelidir?

Fizyolojik jinekomasti denilen durum vücuttaki hormon dengesinin bozulmasına bağlı olarak yeni doğan dönemi, ergenlik dönemi ve yaşlılıkta görülebilir ve kendiliğinden düzelebilir. Genel bir kabul olarak, ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomastinin hemen ameliyat edilmesi önerilmemektedir. Bir yıldan fazla süren jinekomasti durumunda kişiler artık cerrahiye adaydırlar çünkü uzun süre devam eden olgularda kendi kendine düzelme beklenmez.

Jinekomastisi olan kişilerin yaşadığı sıkıntılar ve ameliyattan beklentileri nelerdir?

Jinekomasti, erkeklerde sosyal fobiye neden olan bir durumdur. Özellikle yazın bu durum kendini daha fazla hissettirir. İnce tişört ve gömlek giyme kişileri rahatsız eder ve çoğu kişi çok sevdiği halde bu durumdan ötürü yüzmeye gitmek istemez. Ergenlik döneminde çevrenin de alaycı davranışları nedeniyle jinekomasti ciddi psikolojik sorunlara ve erkeklerin kız arkadaş edinmekten kaçınmasına sebep olur.

Ameliyat ile tüm bu sıkıntıların giderilmesi, kişinin sosyal ortamlardan soyutlanmasının engellenerek özgüvenin arttırılması amaçlanmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Jinekomasti ameliyatlarında aşırı büyük göğüsler haricinde genelde kapalı teknik kullanılır. Kapalı teknikte, meme  başının yaklaşık 5-6 cm altından 4-5 mm’lik bir kesi yapılır ve liposakşın kanülleri yardımıyla göğüs içindeki meme ve yağ dokusu boşaltılır. Meme bezleri yağ dokusuna göre daha sıkı ve ayrılması daha güç olduğundan özel çatal uçlu kanüllerle meme dokusunu boşaltılması gerçekleştirilir. Meme dokusundan daha yoğun olduğu durumlarda güç yardımlı liposakşın teknikleri (ultrason ve lazer ya da mekanik parçalama) ile daha az travmatik bir operasyon gerçekleştirilebilir.

“Jinekomasti ameliyatı kaç saat sürüyor ve hastanede kalmak zorunda mıyım?”

Ameliyat ortalama 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Ameliyattan 6 saat sonra hastalar isterse taburcu edilirler.

Ameliyattan sonra korse kullanmalı mıyım?

Ameliyat bölgesinde kan birikmesin ve içi boşalan deri kendini dalgalanma olmadan toparlasın diye hastalarımıza en az 1 ay korse kullanmalarını öneriyorum.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında çalışmaya ne zaman dönebilirim?

Eğer çalıştığınız işte ağırlık indirip kaldırmak gibi kol kuvveti isteyen bir iş yapmayacaksanız 3-5 gün içinde işe dönebilirsiniz. Ağır fiziksel aktiviteler içinde biraz daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır.


ANAHTAR KELİMELER jinekomasti istanbulerkekte meme büyümesi, erkeklerin göğüsleri neden büyür, büyük memeli erkekler, jinekomasti, erkek meme küçültme ameliyatı